Різниця між верхнім і нижнім тиском: методи сімейної терапії

Різниця між верхнім і нижнім тиском: методи сімейної терапії
Більше цікавих новин читайте на сайті - SVODKA.COM.UA

Вважається нормою, коли різниця між верхнім і нижнім тиском дорівнює 40. Але при деяких патологіях ця різниця може істотно змінюватися в більшу сторону. Особливо часто це буває у людей похилого віку. Якщо різниця перевищує 65 мм.рт.ст. — це вже критичний стан, небезпечне для життя, пише turba-urba.org .

Характеристика значень верхнього і нижнього тиску

Артеріальний тиск не у всіх людей однаково, можливі невеликі відхилення, які для конкретної людини є нормою. З віком ці показники можуть трохи змінюватися, і це теж буде нормально. Але якщо зміни значні, необхідно бити тривогу і йти до лікаря.

Артеріальний тиск — це показник сили, з якою серце проганяє кров по артеріях. Це тиск не у всіх судинах однакове. Чим ближче посудину до серця, тим тиск вище, і навпаки — на віддалених судинах воно нижче.

Офіційною медициною прийнято вимірювати середні показники артеріального тиску. І для цього була обрана плечова артерія, її місце розташування дає можливість робити правильні заміри, зважаючи достатнього віддалення від серця. І заміряти його на передпліччі зручніше, пацієнту не потрібно повністю роздягатися. Вимірювати тиск можна в будь-який час і, незалежно, де пацієнт знаходиться.

Верхнє тиск визначає силу викиду крові серцевим м'язом. Нижні показники визначають силу, з якою судини цьому опираються. Чим удари серця частіше, тим вище показники верхнього систолічного тиску. На ці значення також впливає стан аорти.

На нижні показники впливає еластичність судин і ступінь їх прохідності.

Зміни різниці верхнього та нижнього тиску вказують на патологію в серцево-судинній системі. Це не повинно залишатися поза увагою, необхідно терміново звернутися до лікаря і шукати, в чому причина.

Нормативні показники

У кожної людини своя норма артеріального тиску. Прийнято вважати, що систолічний тиск повинен бути 120мм.рт.ст., А діастолічний — 80. Але ці показники можуть трохи змінюватися в залежності від багатьох факторів. Наприклад, від емоційного стану, харчування, звичок, віку, часу доби, навантажень на організм.

Норма АТ залежить від віку

Для молодих людей характерне невелике зниження показників і може бути нормою 115/75. Для літніх нормою вважаються більш високі цифри. Зазвичай 140/90 для людей похилого віку не вважається відхиленням. Тиск, при якому людина не відчуває дискомфорту, є нормальним і називається робочим.

Якщо в молодому віці показники вище 140/90, це вже вважається перевищенням норми і потрібно вживати заходів для боротьби з гіпертонією.

Різниця між верхнім і нижнім тиском повинна складати 40 одиниць. Як тільки починається відхилення в якусь сторону, треба шукати, в чому причина. Якщо розрив збільшується, це говорить про те, що у серця недостатньо сил, щоб перекачувати кров по судинах. Значить треба змусити битися його частіше. При виникненні гіпертонічних симптомів людині доведеться змінити свій спосіб життя.

Причини відхилення від норми

АТ може підскочити або впасти з багатьох причин. Їх можна розділити на зовнішні і внутрішні.

До зовнішніх відносяться фізичні навантаження на організм, час доби, прийом лікарських засобів, зловживання курінням, спиртними напоями, кавою, емоційні навантаження, неправильне харчування.

До внутрішніх відносять патологічні процеси в організмі, які можуть викликати стрибок тиску в ту чи іншу сторону.

До них відносяться:

 • Атеросклероз. Засмічення судин склеротичними бляшками робить їх жорсткими, погано розтяжними.
 • Гіпотиреоз. При цьому захворюванні також страждають судини, відбувається їх швидке старіння, що порушує їх еластичність.
 • Цукровий діабет. Може виникнути спазм судин, через що порушиться нормальний кровотік.
 • Спазми судин в результаті стресів і перевищення в крові гормону кортизолу, що виробляється при виражених емоціях.
 • Порушення роботи нирок, в результаті чого в організмі накопичується зайва сіль натрію, що також веде до спазмів судин.
 • Кровотечі, внутрішні чи зовнішні. Вони призводять до різкого зниження артеріальних показників тиску.
 • Клімакс, вагітність. При цих станах відбувається гормональна перебудова в організмі жінки.

Цукровий діабет — одна з можливих причин відхилення від норми

Різниця верхнього та нижнього тиску порушується в тому випадку, коли серце і кровоносна система втрачають здатність нормально виконувати свої функції.

Велика різниця між показниками

Якщо розрив між значеннями тиску перевищує 50, це вже говорить про хвороби, особливо в молодому віці. Найчастіше великий розрив відбувається від того, що підскакує тиск систоли, а діастолічний при цьому залишається нормальним.

Велика різниця між верхнім і нижнім тиском вказує на патологію нирок, зміни в судинах або порушення в мозковому центрі.

Маленька різниця між показниками

Якщо розрив складає менше 30 мм, це привід бити на сполох. При цьому може підніматися нижній тиск, а верхнє або стоїть на місці, або трохи знижується.

Відбувається це в тих випадках, коли людина сильно перевтомився чи пережив такий стрес, який привів до виснаження і занепаду сил. Також це може статися при виникненні кровотеч.

Маленька різниця між верхнім і нижнім тиском не менш небезпечна, ніж велика. Тому такий тиск не можна ігнорувати.

Симптоми прояву відхилень

Коли різко зростають обидва показники тиску, пацієнту потрібна термінова допомога, тому що це гіпертонічний криз. У нього виникають різкі головні болі, нудота, іноді блювота, може статися відключення свідомості.

При порушеннях в різниці верхнього та нижнього тиску симптоми можуть бути зовсім інші. Причому коли розрив великий, вони одні, а коли менше норми, вони інші. При великому розриві у хворого спостерігається:

 • Спостерігається запаморочення з головним болем.
 • Виникають проблеми із зором. Воно слабшає, перед очима бачаться мушки.
 • Знижується пам'ять, виникає неуважність, працездатність зменшується.
 • З'являються страхи, невпевненість, апатія.
 • Змінюється хода, вона стає хиткою і непевною.

Такий стан частіше спостерігається у людей похилого віку і може бути обтяжене неправильним способом життя.

При розриві між показниками нижче норми спостерігаються слабкість, сонливість, спалахи агресії, істерика, порушення пам'яті. Іноді можуть статися порушення серцебиття, але в цілому людина особливого дискомфорту не відчуває.

Можливі наслідки

Різниця верхнього та нижнього тиску не повинна перевищувати 50мм і бути нижче 30мм. Якщо вона вище або нижче цих міток, можуть бути такі наслідки:

 • Виникнення інсульту з крововиливом в мозок або закупоркою судини.
 • Інфаркт міокарда з розривом аорти або закупоркою артерії.
 • Атеросклероз серцево-судинної системи.
 • Серцева недостатність із зупинкою серця.
 • Гіпертонічний криз.

Коли різниця між верхнім і нижнім тиском не в нормі можливий інсульт

Всі ці ускладнення небезпечні для життя людини. У більшості випадків вони призводять до летального результату. Щоб уникнути цього, треба лікуватися вчасно.

методи терапії

Існує багато методів для регулювання тиску. В аптеці є безліч препаратів, призначених для цих цілей. Не відстає від офіційної і народна медицина. Вибирати метод лікування і препарати потрібно під контролем лікаря, інакше замість користі можна отримати шкоду.

медикаментозні

Перш ніж приступити до лікування, необхідно з'ясувати причину появи цього стану і спробувати її ісправіть.Часто порушення різниці показників АТ пов'язані з внутрішніми захворюваннями. Нерідко їх виявляють після того, як знаходять зміни в тиску.

Тому потрібно лікувати наявні патології. Якщо вони підуть, АТ саме нормалізується.

Але якщо таких не виявлено, хворому крім прийому ліків потрібно міняти спосіб життя. Важливо виявити, де людина допустив помилки, які призвели до такого стану. Правильний режим і здоровий спосіб життя нормалізує стан, але не відразу. До цього потрібно йти деякий час, при необхідності треба приймати ліки.

Якщо залишити все як є і сподіватися тільки на краплі і таблетки, тиск не пройде, воно буде регулярно скакати. Для боротьби з тиском призначаються діуретики, нейролептики та інші препарати. Їх повинен призначати лікар, і вони завжди повинні знаходитися у хворого з собою.

народні способи

Важливо з раннього віку піклуватися про своє здоров'я. У старості в організмі відбуваються незворотні зміни, тому нормалізувати тиск вже неможливо.

Народні методи можна застосовувати тільки тоді, коли відхилення від норми незначні, і хворому ніщо не загрожує.

Обов'язково потрібно радитися з лікарем, тому що тільки він може виявити причину захворювання. А народні методи в основному спрямовані на його усунення.

Добре знижує артеріальний тиск журавлина, обліпиха, буряк. З них роблять сік і п'ють щодня. Можна в комплексі або по черзі. Корисно пити кефір, по склянці на день. Допомагають насіння кавуна, висушені і перемелені в порошок.

профілактичні заходи

Щоб уникнути різких стрибків тиску, потрібно вести здоровий спосіб життя:

 • Чи не зловживати курінням і алкоголем. Вони засмічують організм і шкодять серцю і судинам.
 • Відмовитися від надмірного вживання міцної кави. Досить однієї чашки в день вранці.
 • Приділяти особливу увагу харчуванню. Чи не зловживати гострою, жирної і смаженої їжею. Віддавати перевагу овочам, фруктам і зелені. Обмежити продукти, що викликають ожиріння.
 • Вести рухливий спосіб життя, займатися спортом і фізкультурою.
 • Регулярно проходити профілактичні огляди у лікаря, заміряти АТ.
 • Уникати стресових ситуацій.
 • Приділяти увагу сну і відпочинку. Він повинен бути повноцінним і комфортним.
 • Чи не лікуватися самостійно при будь-яких захворюваннях. Деякі препарати і трави діють на АД.

При виявленні симптомів, схожих на прояв гіпертонії, потрібно йти до лікаря і вживати заходів.

По тому, яка різниця між нижнім і верхнім тиском, судять про загальний стан організму. І коли виникає відхилення в будь-яку сторону, не можна це ігнорувати. Потрібно лікуватися і починати на перших етапах, щоб уникнути гіпертонії і пов'язаних з нею ускладнень.

Джерело

Більше цікавих новин читайте на сайті - SVODKA.COM.UA

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *